Jak działają scenariusze automatyki budynkowej?

Do zaawansowanego sterowania inteligentnymi budynkami w Krakowie wykorzystujemy scenariusze i sceny automatyki budynkowej i sceny. To rozwiązanie, które zwiększa wygodę i bezpieczeństwo, a także pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.

Przykładowo: informacje o stanie gotowości systemu alarmowego mogą uruchamiać scenariusze „Wyjazd z domu” oraz „Powrót do domu”. Pierwszy z nich wyłączy wybrane obwody gniazd i świateł kilka minut po opuszczeniu obiektu przez użytkownika, a także domknie bramy garażowe i wjazdowe. Po powrocie uruchomi się drugi scenariusz – brama zostanie otwarta, a droga dojazdowa i podjazd oświetlone (wygoda dla mieszkańców i utrudnienie dla ewentualnych intruzów).

Możliwe jest również dopasowanie scen i scenariuszy do konkretnych pór dnia. Jeżeli wyjeżdżasz z domu po zachodzie słońca, scenariusz wyłączy wszystkie pozostawione w domu światła. Jeżeli wrócisz po zmroku i rozbroisz alarm, światła włączą się, zgodnie z zaprogramowanym wcześniej natężeniem.

Automatyka budynkowa pozwala również na wykorzystanie alternatywnych scenariuszy postępowania w celu osiągnięcia odpowiedniego parametru czynnika. Na przykład: w momencie schładzania powietrza w budynku przez klimatyzację, można zarządzić zacienienie poszczególnych pokoi przez żaluzje okienne, by ograniczyć nagrzewanie pomieszczeń przez promienie słoneczne.

Inny przykładowy scenariusz to ograniczenie kosztów klimatyzacji poprzez mocne przewentylowanie obiektu w godzinach porannych (na przykład 4 rano), kiedy powietrze na zewnątrz jest najchłodniejsze. Taki scenariusz jest możliwy tylko wtedy, gdy oprócz sterowania lokalnego wentylacji zainstalowane jest również sterowanie centralne (system Building Management System), które posiada często scenariusze zarządzania mediami budynku opracowane według ustaleń z zarządcą obiektu.

Comments are closed.